pátek 1. ledna 2016

Homosexuální vegetarián na kole Tabery podporuje Zemana

Jelikož se mi Facebook opět rozdělil na dva nesmiřitelné tábory modernistů a zpátečníků, rozhodl jsem se k tomu napsat pár slov. Takové menší zamyšlení nad tím, proč lidé skáčou na lep populistům jako Okamura a proč jsou někdy ochotni volit i radikální řešení.

Miloš má skvěle rozjetou kampaň


Pokud bude Miloš Zeman v roce 2018 znovu kandidovat, má vítězství jisté. Stejně jako Trumpovi mu pomohou média a „lepší“ část společnosti. Když totiž pracující většinu ocejchujete jako bílou lůzu (u nás ji přirovnáte k jitrnici), je výsledek jasný.

Trumpovo vítězství totiž ukázalo v plné nahotě jednu věc: zaslepenost médií vlastním správným názorem a jejich tendenci zaměňovat svou sociální bublinu za skutečný svět. Když k tomu připočtete frustraci většiny lidí, kteří mají jiné starosti než to, zda si tento měsíc dají vegetariánskou nebo veganskou výzvu, bude „hlas lidu“ volat po odporu k těm, kteří se mu vysmívají.

Malá Česká ukázka


Vondra v televizi prohlásil, s velikou nadsázkou, že města ovládají homosexuálové, feministky, vegetariáni a další lidé rádi jezdící na kolech. A potrefená Respektí husa se ozvala. Prý že nesmíme lidem jako Vondra, Trump a Klaus (seřazeno dle jejich významu) dovolit rozdělovat národ na moderní města a zaostalý venkov. Máme být jedni.

Po sjednocené společnosti tak volá šéfredaktor týdeníku, který chce více černých penisů v kultuře nebo oslavuje potrestání nasraných fotbalistů za to, že poslali ženu k plotně (ne do prdele, ale k plotně). Což jsou témata, která venkov opravdu moc nezajímají, takže se pak od „moderní společnosti“ cítí být odlišný. Ale potud ještě v pořádku, každej jsme nějakej a pokrok nezastavíš.

Špatné ale je, když lidem, kteří se cítí být jiní než vy, vzkážete, že jsou jitrnice. A že Trumpa / Zemana volí jen blbci toužící po starých pořádcích a biči v ruce. I když možná zase ne, vaše sociální bublina vám váš styl vyjadřování pochválí, máte spoustu lajků, cíl splněn, takže se na venkov můžete vy…

Když lidem říkáte, že jsou blbí, nebudou vás mít rádi


Šéfredaktor v editorialu zmiňuje „Kdyby někdo podobným jazykem charakterizoval voliče Donalda Trumpa, považovali by to všichni zmínění politici za strašlivou věc, za odpor k demokracii, povýšenectví od reality odtržených papalášů.“ No, dovolím si nesouhlasit. Stačí překliknout na vzpouru bílého muže, kde se dočtete, že výrazy jako bílá lůza, vidláci nebo spálené krky jsou v pořádku. Hezké.

Nevím. Kdyby mě někdo označil za bílou lůzu, nejspíš bych pak k jeho argumentům nebyl zrovna otevřený. A to i kdybych věděl, že má pravdu. Vy byste se nenakrkli a neměli tendenci taková média nesnášet, i když by mohla přinášet pravdivé zprávy (a názory)?

Je Erik Tabery ruský agent?


Novináři si přisvojili roli morálních autorit, a jak by zlí jazykové řekli, to je s přebujelým egem nevhodná kombinace. A pokud je tedy Miloš Zeman Putinovou loutkou, je Tabery Putinovým agentem.

V poslední době mám pocit, že žijeme ve společnosti, kde jsou jen dva extrémy. Že lidé, kteří nemají problém pomoci válečným uprchlíkům, ale zase jim vadí bezbřehá migrace (viz Švédská utopie nebo, pokud vám Dfens nevoní, tady), jsou považování za nácky stojící na hranici a střílející do matek s dětmi. Že buď máte názory jako Dalajláma, Havel a Tabery, nebo jste odpornej fašista. Nic mezi tím. A když jste osočováni z toho, že jste nácek, fašista, xenofob, rasista a kdo ví co ještě, co uděláte? Budete souhlasit, nebo se zatvrdíte a přimknete ke komunitě, jež vám je názorově bližší a nepohrdá vámi?

Je úsměvné, že za tohle štěpení společnosti, které funguje jako voda na mlýn Okamurovi a dalším existencím, stojí ve značné míře ti, kteří se ohánějí morálkou, toleranci a pochopením. Lidé neschopní vyjet z Prahy a zeptat se lidí na jejich názory (pravda, náročnější než publikovat článek a nasdílet ho na FB).

Lidi jsou slušní a neslušní, ne moderní a vidláciNa závěr mě napadá: co kdybychom přestali rozdělovat lidi na „moderní“ a „vidláky“, ale na slušné a neslušné? Taková babička na vesnici se veganovi se sójovým mlékem nejspíš vysměje, pravda.Nicméně když vidí, že někdo potřebuje pomoc, pomůže mu. Tak proč jí nadávat do jitrnice a přesvědčovat o tom, že život, který žila, byl špatný?  

2 komentáře:

 1. Autore,

  udělat z článku, který poukazuje na to, že valná část společnosti USA se cítí být ponižována a přehlížena, a vlastně pro ně hledá zastání, text, o kterém Vy tvrdíte, že tyto lidí uráží.. To chce.. a já marně hledám slova, abyste se ponížený necítil zase Vy :).

  Např původní text: „Mnozí si teprve dnes začínají uvědomovat, že všechny různé přezdívky – bílá lůza (white trash), vidláci (hillbillies) nebo spálené krky (rednecks) – jsou dnes v podstatě posledními hanlivými nálepkami, jež je ještě možné použít ve „slušné
  společnosti“ a neutrhnout si ostudu.“

  A co jste z toho udělal vy?

  „…se dočtete, že výrazy jako bílá lůza, vidláci nebo spálené krky jsou v pořádku.“

  Jan Hromek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím Vás, smyslem tohoto článku bylo poukázat na aroganci „lepších lidí“ a médií, která svým přístupem rozdělují společnost. Pokud bych měl zůstat u Respektu, dohledejte si článek o e-mailech Clintonové a snaze udělat ze šéfa WikiLeaks násilníka (bez soudu) a navrch ho ještě přirovnat k Trumpovi, ať je to kompletní. Směšné.

   Pokud jste byl na Festivalu svobody, řekněte mi, zda Vám přijde v pořádku, že „předskokana“ Halíkovi dělal „raper“, který v textech zmiňuje násilí na Konvičkovi a spol. (o kterých si myslím své). Umíte si představit, že by podobné texty měl třeba Ortel proti někomu z ideových odpůrců? A že by byl pak pozván na takovou akci? Proč se nad tím nikdo nepozastavil?

   O tomhle je můj článek. O aroganci a přesvědčení, že když já mám správný názor a můžu třeba i volat po násilí, je to v pořádku. Zatímco ostatní, kteří nechtějí extrémní řešení, ale mají prostě rozdílný názor, jsou považováni za hlupáky, takže to pak i na truc hodí Zemanovi.

   Vymazat